bator

Lech Bator

Urodzony w 1986 roku. Artysta projektuje i tworzy od najmłodszych lat. Podczas studiów na Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie miał okazję rozwijać i doskonalić swoje umiejętności pod okiem wybitnych polskich artystów, m.in. Franciszka Starowieyskiego i Antoniego Fałata. Kierunek studiów - projektowanie graficzne ukończone w 2010 r. związane było z początkową fascynacją tradycyjnymi formami graficznymi, a także collagem cyfrowym. Z czasem jednak płótno i farby okazały się nowym środkiem wyrazu.
W większości obrazów artysta ucieka od klasycznego i realistycznego malarstwa, zestawiając pozornie odległe elementy, tworząc graficzne kompozycje, kolaże malowane na płótnie. Dąży do abstrakcyjności osiąganej przez uproszczenie i skontrastowanie realistycznych elementów.

Lech Bator reprezentuje wschodzące pokolenie malarzy, ale zdążył już wypracować własny, rozpoznawalny styl. Maluje pospiesznie, używa ograniczonej palety - głównie szarości złamane błękitem i beżem. Często nawiązuje do stylu komiksowego i klimatu graffiti. Łączy swobodnie w nowe całości znane, niekiedy ograne rekwizyty popkultury.

Bator porządkuje świat po swojemu - nadaje nowe znaczenie znakom poprzez umieszczenie ich w intrygujących kontekstach. Dobrym przykładem może być przekorne potraktowanie kojarzącego się w malarstwie z kiczem tematu jelenia na rykowisku i tytuły całej serii obrazów „Nie na rykowisku”. Symboliczno-metaforyczna transformacja rzeczywistości sprawia, że obrazy wywołują w nas fałszywe wspomnienia. Jesteśmy przekonani, że już gdzieś widzieliśmy człowieka bez twarzy, znamy pana Rogacza w markowym garniturze... Autor bawi się konwencjami, zwodzi nas i intryguje. W naszą ani spójną, ani konsekwentną rzeczywistość wprowadza nostalgię rodem z marzeń sennych.

Wystawy

2012  

Wystawa indywidualna, Galeria Van den Berg
Wystawa prac podczas "Art Show by Night", Osiedle Constans
Wystawa indywidualna "Znaki Batora", Al. Ujazdowskie 24

2011  

Wystawa indywidualna "Jakiego Koloru jest miłość?", Skwer
Wystawa  indywidualna "Retrospekcja", Galeria Classix Nouveaux
Gabinet Osobowości - Świąteczne Targi Sztuki, Galeria MiTo

Wystawa zbiorowa "Wyzwól pozytywną energię"

2010   Wystawa indywidualna "Wnętrze Miasta", Arteria Gallery Domoteka

Realizacje
 

2011   Projekt i realizacja wystroju klubu  Hunters’ Club  w Warszawie 
Projekt i realizacja wystroju kawiarni  Wave Hunters Cafe  w Warszawie
2010   Projekt i realizacja wystroju restauracji   Vilano  w Warszawie
2008   Projekt i realizacja wystroju wnętrza baru  Rozbiegówka  w Warszawie
Projekt i realizacja wystroju jednego z biur firmy Efect Doradztwo Finansowe w Warszawie 
Prace w zbiorach prywatnych, także poza granicami Polski - na terenie Włoch, Francji, Norwegii, Anglii i USA